Benso(a)püreen

Benso(a)püreen

Sukeldume õhukvaliteedi maailma! Benso(a)püreen on polütsükliline aromaatne süsivesinik, millel on inimese jaoks kantserogeenne toime. Benso(a)püreen tekib orgaaniliste ainete mittetäielikul põlemisel, seetõttu esineb seda näiteks puidu põlemise suitsus nii kodumajapidamises kui ka õues, sõidukite heitgaasides aga ka tubakasuitsus. Halvenenud õhukvaliteet on üks suurimaid keskkonnast tulenevaid terviseriske kogu maailmas. Enamlevinud saasteained on osakesed ning need halvendavad välisõhu kvaliteeti ja on inimeste tervise seisukohast kõige ohtlikumad. Mida väiksemad on osakesed, seda sügavamale hingamisteedesse võivad sattuda ja seda suuremat kahjulikku mõju inimese tervisele põhjustada. Kas võib olla nii, et rahulikus Karlovas on õhusaaste suurem kui liiklusrohkel Riia maanteel? Küsimustele vastab erialaspetsialist Eesti Keskkonnauuringute Keskuse õhukvaliteedi- ja kliimaosakonna juhataja Erik Teinemaa.

Autorid

Liisa Rannaste

Küsimused

Mis on Riia maantee õhusaaste peamine allikas?
Õhusaaste peamine allikas transport (autod). Autod saastavad peamiselt õhku lämmastikoksiididega aga ka osakestega (heitgaasidest, teekattest ja rehvidest).
Mis on Karlova linnaosa õhusaaste peamine allikas?
Õhusaaste peamine allikas eramajade kütmine, sealt satub õhku palju osakesi ja ka mürgist benso(a)püreeni.
Kust saab leida informatsiooni välisõhukvaliteedi kohta Eestis?
Välisõhuseire andmed Eesti kohta reaalajas leitavad veebis: https://ohuseire.ee/ , https://airviro.klab.ee/
Mida saab igaüks teha, et õhk puhtana hoida?
Autoga liiklemise asemel kasutada jalgratast või ühistransporti. Ahjude kütmisel kasutada kvaliteetset kuiva puitu, eelistada lehtpuu kasutamist okaspuule. Tagada ahjudes ja kateldes kütuse põlemisel piisav hapniku ligipääs ja põlemisprotsesside efektiivne toimumine. Mitte põletada lõkkes haljastus- ja muid jäätmeid.

Veel videosid